Parafia pw. Św. Krzyża

w Bydgoszczy

Rys historyczny parafii

kaplicaHistoria naszej parafii zaczyna się od dnia 1 września 1970r. Wtedy to ks. Kardynał Stefan Wyszyński, Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński i Warszawski uznał za konieczność aby na Osiedlu Leśnym w obrębie ulic: Aleje 1 Maja (obecnie ul. Gdańska), Powstańców Warszawy, Skromnej i Artyleryjskiej powstał nowy Ośrodek Duszpasterski Rektorem powstałego Ośrodka Duszpasterskiego został ks. Eugeniusz Barełkowski. 

2 Stycznia 1971r. Ks. Kardynał Prymas nadał dotychczasowej kaplicy cmentarnej tytuł Kościoła Św. Krzyża. 

Ks. Prymas Wyszyński 1 grudnia 1979r. erygował parafię p. w. Św. Krzyża w Bydgoszczy przy ul. Artyleryjskiej 10 i powierzył dotychczasowemu księdzu rektorowi Eugeniuszowi Barełkowskiemu już jako proboszczowi duszpasterstwo przy tej parafii. 

Parafia się rozwijała kaplica nie mogła pomieścić wiernych gromadzących się na modlitwie, dlatego podjęto ogromny wysiłek – budowę nowego kościoła. 

Budowę rozpoczęto 1 sierpnia 1982r. pracę budowlane zakończono w 1990r. Ks. Kardynał Józef Glemp konsekrował nowy kościół. 

Do 22 czerwca 2008r. proboszczem w naszej parafii był ks. Prałat Eugeniusz Barełkowski, a od 25 czerwca 2008r. do 7 października 2011r. funkcję tę pełnił ks. Stanisław Florczak. 

Od 8 października 2011r do 26 czerwca 2017 proboszczem był ks. Roman Janka. 

Od 26 czerwca 2017 proboszczem Parafii jest ks. Dariusz Wesołek